Omán – Fjordy Musandamu a medvede v púšti

Autor: Boris Fugger | 11.2.2014 o 13:00 | (upravené 11.2.2014 o 13:43) Karma článku: 9,57 | Prečítané:  1607x

Hormúzska úžina je známa väčšinou zo spravodajských staníc ako kľúčový bod prepravy ropy a plynu z Perzského zálivu do sveta. Média sú plné vojnových lodí, ktoré strážia tento dôležitý strategický bod, kde lode prepravujú komodity cez územie široké cca. 10 kilometrov, ktoré patri už do vôd Iránu. Málokto ale vie, že Hormúzska úžina ukrýva okrem strategickej morskej cesty aj poklad prirodný - fjordy Musandamu.

Enkláva Musandam je jedno z území Ománu, ktorý si teritórium ponechal aj po Britskej kolonizácii. Dnes ma Omán tri územia, ktoré sa nazývaju Musandam, Madha a tzv. Veľký Omán, ktorý je veľkosťou pripomína Francúzsko.

Sultán Kábús a starobylá pevnosť chrániaca toto strategické územie

 

6.JPG

Západná časť Hormúzskej úžiny

1.jpg

Počas cesty do prístavu Khassab opúšťame Spojené Arabské Emiráty v emiráte Ras Al Khaimah. Priemysel a cementárne nechávame za sebou a prichádzame na hranicu kde vybavíme formality na vstup. Krajina sa z tej priemyselnej zásadne zmenila behom desiatich minút na riviéru lemujúcu val zo skalnatých hôr. V týchto horách je minimum vegetácie a fauny, takže namiesto spievajúceho lesa všade navôkol počut len zvuk mora a vetra narážajúceho na východny cíp skalnatých hôr Hajar. Vládne tu ukľudnujúca atmosféra, napriek tomu musíme pokračovat v ceste do prístavu Khasab, aby sme stihli posledné lode vyrážajúce do úžiny Hormúz.

Cesta v enkláve Musandam

 

3.jpg

Pobrežie smerom k prístavu Khasab

11.jpg

V prístave je už len pár lodí. Stretávame deduška Aliho, ktorý za nami uteká a ponúka nám hneď plavbu na svoje bárke za značne premrštenú sumu. Odmietame mu takú sumu zaplatiť a po menšom zjednávaní sa dohodneme na rozumnej cene, samozrejme musíme rešpektovať ponuku a dopyt, tak zdieľame loďku s indickou rodinou, ktorá nakoniec aj tak platila asi tretinu toho čo my. Darmo, vyjednávanie je celoživotné vzdelávanie.

Náš kapitán deduško Ali

 

10.jpg

 

8.JPG

Prvá časť našej plavby vedie do vstupných brán Musandamu, kde sa snažíme píštalkou prilákat tunajšie delfíny. V oblasti žijú aj žraloky veľrybie, ale vzhľadom na to, že tentokrát nemáme so sebou potápačskú výbavu, naše sústredenie je smerované na hľadanie delfínov. Po asi pol hodine si nás našli a urobili nám krátku šou a pár minút nás  sprevádzali na rozlúčku. Chvíľami som mal pocit, že rozumejú nášmu jazyku a bol to nádherný súzvuk zvierat a človeka.

Delfíny

9.jpg

Naša loď pripláva k telegrafnému ostrovu a vystupujeme na jeho breh. Celý ostrov je obkolesený horami a človek sa cíti ako na pódiu v obrovskom divadle. Mám chuť zakričať a vypočuť si ten koncert ozveny, ktorá by určite došla možno až do Iránu. Na ostrove v minulosti pôsobilo viacero britských vojakov, ale po tom ako pár z nich spáchalo v totálnej izolácii a v neskutočnom teple samovraždu sa Británia rozhodla ostrov zavrieť a nájsť alternatívne riešenie spojenia so svetom. Dodnes tu možno nájst ruiny bývalej základne a zbytky dreva. Po krátkom kúpaní pokračujeme v ceste. Nachádzame dediny na upätí hôr Hajar, ktoré si získavajú vodu z podmorských sladkovodných prameňov. Po skalách lozia vysokohorské kozy a more na viacerých miestach doslova vrie obrovským počtom rýb. Náš kapitán deduško Ali nám rozpráva o svojich plavbách a o tom ako bol raz v živote v hlavnom meste Maskat, a aký to bol zážitok. Následne nám vysvetluje, že vo svojom voľnom čase chodí strieľať medvede do hôr. Na naše počudovanie nás presviedča, že naozaj medveď sa v regióne často vyskytuje a že ho tu vraj lovia všetci. Počuli sme aj o hyenách v Salalah a antilopách v Dhofare, ale o medveďoch ani slovo. Aj po napisaní na papier všetko vyzerá tak, že deduško naozaj trvá na svojich medveďoch, ktoré už asi vystrielal, kedže sme široko ďaleko o žiadnych nepočuli. Odchádzame v počudovaní o nových poznatkoch o lokálnej faune, až kým pri daľšom skúmaní na danú tému "medvede v Ománe" nezistujeme, že namiesto strielania medveďov by si Ali mohol precvičit svoju angličtinu pretože bird nie je bear.

Telegraph Island

13.jpg

4.jpg

Po návrate do prístavu Khasab, nasadáme do auta a nastáva prieskum vnútrozemia enklávy Musandam. Skaly, skaly všade navôkol skaly lemované farebnými a bielymi domčekmi obohnanými plotom, ktoré vytvárajú samostatné svety uprostred marťanskej krajiny. Púšť začína byť posiata trávou a nám je jasné, že sme na konci Arabskej púšte, kde sa svet už začína prispôsobovať Monzúnu a vetry Pasáty nechávame za sebou.

Horská fauna

5.jpg

p.s. Miestne umenie pri detských preliezkach a štít ktorý vraj chráni ženskú pleť pred lokálným krutým počasím. Vzhladom na to, že v minulosti nemali opalovacie krémy to znie celkom dôveryhodne. 

12.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?